Kutuptaki halka
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

38. 38 Sâd

3 posters

38. 38 Sâd Empty 38. 38 Sâd

Mesaj tarafından uur 13.10.13 9:57

İndiği Yer :

Mekke

İniş Sırası :

38

Âyet Sayısı :

88

Nüzulü

Mushaftaki sıralamada otuz sekizinci, iniş sırasına göre de otuz sekizinci sûredir. Kamer sûresinden sonra, A'râf sûresinden önce Mekke'de inmiştir.[1]

Adı

Sûre, ilk dönemlerden itibaren hemen bütün kaynaklarda, birinci âyetin başında bulunan ve hurûf-i mukattaadan olan "Sâd" ismiyle anılır. [2]

Konusu

Sûrenin temel konusu, Resûl-i Ekrem'in hak peygamber olduğu gerçeğinin isbatıdır, Kur'an üzerine yeminle başlayan sûrede Hz. Muhammed'in peygamberliğini inkâr eden müşriklerin iddiaları reddedilmekte; çoktanrıcı inançlarının kısa eleştirisi yapıldıktan sonra onlara, önceki peygamberlere karşı benzer tavırlar sergileyenlerin akıbetleri hatırlatılmakta, Hz. Peygamber'e de sabır tavsiye edilmektedir. Hz. Dâvûd, oğlu Süleyman ve Eyyûb'un hayatlarından kesitler verilmekte; Hz. İbrahim, İshak, Yakub, İsmail, Elyesa', ZülkifTin isimleri sıralanarak bunların yolundan gidenlerin âhiretteki mutlu hayatları, buna karşılık yoldan çıkanların kötü akıbetleri hakkında kısa ve uyarıcı açıklamalar yapılmaktadır. Sûrenin son bölümünde insanlığın atası olan Hz. Adem'in yaratılışı anlatıldıktan sonra İblis'in, kendisine rahmet kapılarının kapanmasına sebep olduğunu düşündüğü için Âdem'in soyuna hınç beslediği ve onları doğru yoldan saptırmaya ahdettiği anlatılmakta, Hz. Muhammed'in hak peygamber olduğu gerçeği bir kez daha vurgulanmaktadır. [3]

Meali

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla... 1-2. Sâd. Öğüt ve uyarı dolu Kur'an'a andolsun ki inkâr edenler, iddialarının aksine, tanı bir gurur ve muhalefet duygusu içindedirler. 3. Onlardan önce nice nesilleri helak ettik; o sırada feryat ettiler ama artık zaman kurtulma zamanı değildi. 4. Şimdi bunlar da kendilerine aralarından bir uyarıcı gelmesine şaşıyorlar ve bu inkarcılar şöyle diyorlar: "Bu adam bir sihirbazdır, tam bir yalanadır; 5. Tanrıları tek tanrıya mı indiriyor! Bu gerçekten şaşılacak bir şey!" 6. Onların ileri gelenleri yerlerinden fırladılar: "Haydi yürüyün! Tanrılarınıza bağlılıkta direnin! İşte (sizden) istenen budur. 7. Biz bilinen son dinde böyle bir şeyi işitmedik; bu uydurmadan başka bir şey değil. 8. İlâhî uyan içimizden ona mı indirildi şimdi!" İşin doğrusu onlar benim uyarım karşısında kuşku içindedirler. Hayır, azabımı henüz tatmadılar! 9. Yoksa senin aziz ve lütufkâr Rabbi-nin rahmet hazineleri onların elinde midir? 10. Ya da göklerle yerin ve ikisi arasında bulunanların hükümranlığı onlarda mı? Öyleyse çareler bulup göklere yüklenseler ya! 11. Onlar, çeşitli gruplardan oluşmuş, şimdiden yenilmeye mahkum bir ordudur. [4]

12-13. Bunlardan önce Nûh kavmi, Ad kavmi, güç ve itibar sahibi Firavun, Semûd kavmi, Lût kavmi ve Eyke halkı da gerçeği yalanlamışlardı. Onlar, (İnkârda) birleşmiş topluluklardı. 14. Hepsi de elçileri yalancılıkla suçladılar, bu yüzden de kendilerini cezalandırmam hak oldu. [16]

15. Bunlar da şimdi, bir daha geri dönüşe imkan bırakmayacak olan korkunç bir sesi, yalnızca bunu beklemektedirler. 16. Onlar, (alaycı bir tavırla) "Rabbimiz! Hesap gününden önce payımıza düşen azabı hemen şimdi ver!" dediler. 17. Sen, onların söylediklerine sabret; güçlü kulumuz Davud'u hatırla! Yönü hep Allah'a dönüktü. 18-19. Her sabah ve her akşam yaratıcılarını teşbih ederlerken dağları ve çevresinde toplanmışken kuşları Davud'a eşlik ettirdik. Hepsi de Allah'a yönelmiş kimselerdi. 20. Onun hükümdarlığını güçlendirmiş, kendisine hikmet ve anlaşmazlıkları bitiren konuşma yeteneği vermiştik. 21-22. Davacıların hikâyesi sana ulaştı mı? Bu adamlar mabedin duvarına tırmanıp Davud'un yanına girmişlerdi. Dâvûd onları görünce telaşlanmıştı. "Korkma, dediler, birimizin diğerini haksızlık etmekle suçladığı iki davacıyız biz. Aramızda âdil bir hüküm ver; doğruluktan sapma, bize de doğru yolu göster." 23. "Şu adam benim kardeşim. Onun doksan dokuz koyunu, benim ise bir tek koyunum var. Buna rağmen 'Bunu da bana ver' dedi ve bu tartışmada bana baskın çıktı." 24. Dâvûd şöyle dedi: ''Senin koyununu kendi koyunlarına katmak istemekle doğrusu sana karşı haksızlık etmiştir. Zaten aralarında ortaklık ilişkileri bulunanların çoğu birbirine haksızlık ederler; yalnız iman edip iyi işler yapmakta olanlar böyle değildir; ama onlar da o kadar az ki!" Dâvûd kendisini sınadığımızı anladı. Bunun üzerine Rabbinden kendisini bağışlamasını dileyerek secdeye kapandı, O'na yönetip tövbe etti. 25. Biz de yaptığım kendisine bağışladık. Kuşkusuz yanımızda onun vüksek bir makamı, güzel bir geleceği vardır. 26. "Ey Dâvûd! Biz seni yeryüzünde halife yaptık; onun için insanlar arasında adaletle hükmet; nefsin isteklerine uyma, sonra seni Allah yolundan saptım*. Kuşkusuz, Allah yolundan sapanlara, hesap verme gününü unutmaları yüzünden çok ağır bir azap vardır." [18]

27, Göğü, yeri ve ikisi arasındakileri boş yere yaratmadık. Bu, inkâr edenlerin zanıııdır. İnkâr edenlerin cehennemden dolayı vay haline! 28. Yoksa inanıp erdemli re düzgün işler yapanları yer yüzünde fesat çıkaranlarla bir mi tutacaktık! Yahut günah işlemekten sakınanları günaha batanlar gibi mi sayacaktık! 29. Bu bir mübarek kitaptır ki onu sana, insanlar âyetleri üzerinde iyice düşünsünler, akıl iz'an sahipleri ondan dersler, öğütler alsınlar diye indirdik. [33]

30. Biz Davud'a Süleyman'ı armağan ettik. O ne iyi kuldu! Yönü hep Allah'a dönüktü. 31-32. Bir gün akşama doğru alımlı, soylu koşu atları önüne £utİrildiğinde, "Ben malı (atlan),Rabbimi hatırlattığı için sevdim" dedi. Nihayet onlar karanlığın perdesiyle gizlendi. 33. "Onlan bana geri getirin" dedi; bacaklarını ve boyunlarını sıvazlamaya başladı. 34. Andolsun biz Süleyman'ı bir sınavdan geçirmiş, tahtının üstüne bir ceset koymuştuk; sonra o bize yöneldi; 35-38. "Rabbim, dedi, beni bağışla; benden sonra hiç kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver bana. Sonsuz lütufkâr yalnız sensin,sen!" Bunun üzerine, emriyle dilediği yöne doğru tatlı tatlı esen rüzgârı, bütün bina kuran ve dalgıçlık yapan şeytanları ve zincirlerle bağlanmış diğer yaratıkları onun buyruğuna verdik: 39. "Bu bizim bağışımızdır; hiçbir hesap kaygısı taşımadan ister başkalarına ver ister elinde tut." 40. Kuşkusuz onun katımızda yüksek bir yakınlık derecesi ve güzel bir geleceği vardır. [35]

41. Kulumuz Eyyûb'u da an. O, Rabbine, "Şeytan bana sıkıntı ve acı vermektedir" diye seslenmişti. 42. "Ayağım yere vur (dedik), işte yıkanılacak ve içilecek serin bir su!" 43. Tarafımızdan bir rahmet ve akıl iz'an sahipleri için de anılacak bir örnek olmak üzere ona aile efradını, ayrıca bunlarla birlikte bir misimi daha bağışladık. 44. "Eline bir demet bitki sapı alıp onunla vur ve böylece yeminini bozmamış ol" (dedik). Gerçekten biz onu sıkıntılara dayanıklı bulduk. O ne güzel bir kuldu! Yönü hep Allah'a dönüktü. [42]

45. Güçlü ve basiretli kullarımız İbrahim, İshak ve Yak'ub'u da an. 46. Âhiret yurdunu hatırda tutmadaki samimiyetleri sayesinde onları günahlardan arındırdık. 47. Doğrusu onlar bizim katımızda gerçekten seçkin kılınmış kimseler arasındadırlar. 48. İsmail'i, Elyesa'ı ve Züikifl'i de an. Hepsi de iyilerdendir. [46]

49-50. Bu bir hatırlatmadır. Kuşkusuz Allah'a itaatsizlikten sakınanlara çok güzel bir gelecek, kapılan kendilerine ardına kadar açılacak Adn cennetleri vardır. 51. Orada yerlerine kurularak çeşit çeşit meyve ve içecek isteyecekler. 52. Yanlarında eşlerinden başkasına bakmayan yaşıt dilberler olacak. 53. İşte bunlar, hesap günü için size vaad edilenlerdir. 54. Kuskusuz bu, bitmek tükenmek bilmeyen nzkımızdir. 55-56. Bu böyledir. Öte yandan azgınlara da çok kötü bir gelecek, cehennem vardır; orayı boylayacaklar. Ne kötü bir yerleşim yeri orası! 57. İşte o, bir kaynar su, bir irindir! Tatsınlar onu! 58. Bunun benzeri daha başka nice azap türleri! 59. (İnkarcı önderlere) "İşte şunlar da sizinle beraber cehenneme girecek olanlardır" (denince), "Rahat yüzü görmesin onlar!" (derler). Onlar ateşe gireceklerdir. 60. Diğerleri, "Hayır, asıl rahat yüzü görmemesi gereken sizlersiniz; bizi bu duruma siz sü-rüklediniz. Ne kötü bir yer burası!" derler. 61. "Ey Rabbimiz, diyecekler, bizi bu duruma sürükleyenlerin ateşte çekecekleri azabı bir kat daha arttır!" 62. Ve soracaklar: "Nasıl oluyor da vaktiyle kendilerini kötülerden saydığımız adamları şimdi burada göremiyoruz! 63. Onları küçümseyip alaya almakla yanlış mı yapmışız, yoksa (buradalar da) gözden mi kaçırdık!" 64. İşte bu, yani cehennem ehlinin birbiriyle çekişmesi olayı bir hakikattir. [48]

65. De ki: "Ben sadece bir uyarıcıyım. Karşı konulmaz güç sahibi tek Allah'tan başka bir tanrı yoktur. 66.0, göklerin, yerin ve ikisi arasındaki her şeyin Rabbidir, daima galiptir, çok bağışlayıcıdır." 67. De ki: "Bu büyük bir haberdir. 68. Siz ise ona sırt çeviriyorsunuz. 69, Yüce topluluk, kendi aralarında tartışırlarken onlarla bulunup bilgi edinmiş değilim; 70. Bana, yalnızca apaçık bir uyarıcılık görevi yüklendiğim için vahiy gelmektedir." [53]

71. Hani Rabbin meleklere demişti ki: "Ben çamurdan bir insan yaratacağım. 72. Ona tam şeklini verip ruhumdan da üflediğim vakit siz de hemen onun için secdeye kapanın." 73. Bunun üzerine meleklerin hepsi secde ettiler. 74-Yalnız İblis hariç; o, kibir duygusuna kapüıp kâfirlerden oldu. 75. Allah, "Ey İblis, dedi, kendi ellerimle yarattığım şu varlığın önünde secde etmekten seni alıkoyan nedir? Büyüklük mü taslıyorsun yoksa ululardan mısın?" 76. İblis, "Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın" diye cevap verdi. 77. Allah, "O halde çık oradan! dedi; artık kovuldun! 78. Kıyamet gününe kadar rahmetimden uzak kalacaksın!" 79. "Rab-bim! Öyleyse insanların yeniden diriltileceği güne kadar bana mühlet ver" dedi. 80-81. Allah, "Malum vakte kadar mühlet verilmiş olanlardansın" buyurdu. 82-83. İblis, "Senin kudretine andolsun ki Rabbim, samimi kulların hariç, insanların topunu kesinlikle yoldan çıkaracağım" dedi. 84. Allah buyurdu: "O zaman gerçek -ki ben hep gerçeği söylerim- şudur: 85. Kesinlikle ben cehennemi topunuz birden, sen ve sana uyanlarla dolduracağım!" [59]

86. De ki: "Sizden görevimle ilgili bir karşılık istemiyorum; ben, olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim. 87. Bu (Kur'an) ise bütün âlemlere kesinlikle bir öğüt ve uyandır. 88. Ve onun bildirdiklerinin gerçekliğini bir zaman sonra öğreneceksiniz. [61]

http://errahman.de:8181/tefsir-kulliyati/038sad/002.htm

Mustafa İslamoğlu hocanın tefsiri:

1 - http://www.mustafaislamoglu.com/MD1126_142-sad-suresi-1-29.htm
2 - http://www.mustafaislamoglu.com/MD1127_143-sad-suresi-30-88.htm

Ayet paylaşımı: 21.06.2014 saat 18:30 study

Girizgah / Uğur
1.-3. ayetler / Uğur
4.-5. ayetler / Burak
6.-8. ayetler / Ferhat

Ayet paylaşımı: 28.06.2014 saat 18:30 study

9.-11. ayetler / Burak
12.-14. ayetler / Ferhat
15.-16. ayetler / Uğur
17.-20. ayetler / Samet

Ayet paylaşımı: 05.07.2014 saat 18:30 study

21.-24. ayetler / Samet
25.-26. ayetler / Burak
27.-29. ayetler / Uğur
30.-33. ayetler / Ferhat

Ayet paylaşımı: 12.07.2014 saat 18:30 study

34.-35. ayetler / Burak
36.-38. ayetler / Ferhat
39.-40. ayetler / Uğur
41.-44. ayetler / Samet

Ayet paylaşımı: 19.07.2014 saat 18:30 study

45.-47. ayetler / Samet
48. ayet / Burak
49.-52. ayetler / Uğur

Ayet paylaşımı: 26.07.2014 saat 18:30 study

53.-58. ayetler / Samet
59.-61. ayetler / Uğur
62.-64.ayetler / Burak

Ayet paylaşımı: 09.08.2014 saat 18:30 study

65.-66. ayetler / Ferhat
'---->el-Kahhâr esması / Ferhat, el-Azîz esması / Samet ve el-Gaffâr esması / Uğur
67.-68. ayetler / Uğur
69.-70. ayetler / Samet

Ayet paylaşımı: 17.08.2014 saat 16:00 study

71.-72. ayetler / Samet
73.-75. ayetler / Uğur
76.-78. ayetler / Ferhat

Ayet paylaşımı: 23.08.2014 saat 18:00 study

79.-81. ayetler / Ferhat
82.-83. ayetler / Uğur
84.-85. ayetler / Burak
86.-88. ayetler / Samet

En son uur tarafından 20.11.15 10:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 28 kere değiştirildi
uur
uur
Admin

Viestien lukumäärä : 90

https://kutuptakihalka.yetkin-forum.com

38. 38 Sâd Empty Geri: 38. 38 Sâd

Mesaj tarafından sametti 03.07.14 0:24

Hz. Davud a.s hakkında güzel, temiz ve açıklayıcı bilgiler bulabileceğimiz iki sayfayı aşağıya ekliyorum. Film ve çizgi filmlerde genel olarak musevi ve yahudi kaynakların çok etkisi olmuş, ondan ötürü paylaşmıyorum.

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/12765/hz-davud-a-s-in-hayati-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html

http://www.huzursayfasi.com/biyografi-sayfasi/9796-hz-davut-peygamberin-hayati-s1.html

sametti

Viestien lukumäärä : 20

Mesaj tarafından uur 03.07.14 16:30

Allah razı olsun.  Like a Star @ heaven 
uur
uur
Admin

Mesaj tarafından Burak Demir 09.08.14 15:02

Abiler ben espanyaya gidiorum bir haftaligina cumartesi gidip pazargunu geri geliorum. Allaha emanet olun

Burak Demir

Viestien lukumäärä : 1

Mesaj tarafından uur 09.08.14 16:27

Hayırlı yolculuklar Burakcığım!  Uçuyorum 
uur
uur
Admin

Mesaj tarafından sametti 10.08.14 22:43

İnsanın yaratılış sürcecine Mustafa Hoca'nın yorumu.

sametti

Viestien lukumäärä : 20